20. CESTOVNÍ A TROPICKÁ MEDICÍNA
Úvod
Nastudujte v učebnici kapitoly Malárie a diferenciální diagnóza horečky cestovatele, Jiné zdravotní problémy cestovatele (strany 451-473)
Stručný přehled
Importovaná infekce je nákaza, ke které došlo za pobytu v zahraničí a projevila se až po návratu z cesty. Importované nákazy zahrnují tropické i geopolitní infekce. Nejčastějšími příznaky importovaných nákaz jsou horečka, průjem, kašel, ikterus a kožní projevy. Diagnostický postup se odvíjí od cestovatelské anamnézy. Výsadní postavení mezi horečnatými onemocněními má malárie. Infekci na člověka přenáší komár rodu Anopheles. Původce – Plasmodium – napadá hepatocyty a záhy erytrocyty, což vede k jejich synchronizovanému rozpadu zodpovědnému za periodické vzestupy horečky. Základním diagnostickým testem je mikroskopické vyšetření krevního nátěru a tlusté kapky na přítomnost plasmodií. Onemocnění je zvláště nebezpečné pro osoby, které trvale nežijí v endemické oblasti (cestovatele), u nichž může vést k poškození orgánů a smrti. Základním lékem těžké tropické malárie je chinin, resp. chinidin, lehčí tropická malárie a ostatní druhy malárie se léčí dalšími antimalariky. Maligní malárie se musí léčit na JIP, vedle kontinuální monitorace a infúzní léčby jsou někdy nezbytné umělá plicní ventilace, eliminační metody a výjimečně i výměnná transfuze.
K dalším importovaným horečnatým onemocněním patří břišní tyfus, dengue a příbuzné virové horečky (např. chikungunya), prodromy virové hepatitidy, vzácně jiné infekce, jako akutní schistosomóza (horečka katayama), vzácně viscerální leishmanióza (kala-azar) a brucelóza (maltská horečka).
Vedle horečky se importované nákazy manifestují nejčastěji průjmem, kašlem, ikterem a kožními projevy. Pro stanovení diagnózy je opět důležitá cestovatelská anamnéza. Mnoho exotických chorob se diagnostikuje sérologicky. Průjmová onemocnění jsou velice častá, jen zřídkakdy závažná, velkou část z nich představuje průjem cestovatelů vyvolaný enterotoxickými kmeny Escherichia coli (ETEC). U protrahovaného průjmu se odebírá stolice na parazitologické vyšetření. Cholera je sice charakteristickým onemocněním v určitých oblastech, ale jako importovaná nákaza je raritní. Možnými importovanými kožními infekčními nemocemi jsou vedle běžných kožních mykóz a pyodermií kožní leishmanióza, kožní migrující larva migrans, kožní forma antraxu a jiné stavy.
K minimalizaci zdravotních rizik u cestovatelů přispívá očkování, chemoprofylaxe malárie a jistá hygienická doporučení během pobytu. Při cestování do určitých zemí je vyžadován Mezinárodní očkovací průkaz s certifikátem o povinném očkování proti žluté zimnici.
Podklady přednášky
- D. Jedličková: Parazitologie: Leishmanióza, malárie (ve formátu .pdf)
Kazuistiky
Literatura
- Malárie a diferenciální diagnóza horečky cestovatele, Jiné zdravotní problémy cestovatele. In: Rozsypal H. Základy infekčního lékařství. 1. vydání, nakladatelství Karolinum 2015. str. 451-473.
- Stejskal F, Nohýnková E, Kosina P, Kulichová J. Diagnostika, léčba a profylaxe malárie v České republice. Datum vydání: duben 2018. Dostupné z: https://www.infekce.cz/DPMalarie18.htm.
Otázky
Otázky, na které byste měli po nastudování kapitoly umět odpovědět. Odpovědi si ujasněte, ale nemusíte je posílat e-mailem.
- Charakterizujte malárii, čím je způsobena a koho postihuje?
- Popište zhotovení krevního nátěru a tlusté kapky.
- V čem spočívá léčba maligní malárie?
- Jmenujte další importovaná horečnatá onemocnění a uvádějte jejich základní klinické charakteristiky.
- Které importované infekce se manifestují průjmem?
- U kterých importovaných infekčních onemocnění se může objevit ikterus?
- Které jsou hlavní kožní problémy cestovatelů?
- Co je obsahem zdravotnického poučení před cestováním do oblastí se zvýšeným zravotním rizikem?
Napište diagnózu pacienta v kazuistice č. 1, navrhněte léčbu a odpovězte na připojené doplňující otázky, dále si tipněte diagnózu kazuistiky č. 2 a určete diagnózu a léčbu kazuistiky č. 3. Své závěry odešlete na známou e-mailovou adresu.