Dokončená kazuistika z květnové stáže

H. Rozsypal, 31. 5. 2021

Sonografie břicha

Milé kolegyně, milí kolegové,

pokud jste absolvováním třítýdenního bloku a zkoušky neudělali tečku za infekčními nemocemi, nabízím vám drobné poohlédnutí za vaší stáží - kazuistiku, jejíž zařazení do e-learningového kurzu k problematice infekcí jater ještě zvážím.

Mnozí ze studentů skupin 4013 a 4014 se na stáži setkali s 45letým pacientem toxikomanem, který byl demonstrován pro nápadný fyzikální nález. Na infekční kliniku ho přivedlo onemocnění jater a vysoké zánětlivé ukazatele. Viděli jste ascites, někteří z vás nahmatali velkou slezinu a játra a podle dokumentace se probíraly biochemické a hematologické indikátory jaterní léze, markery virových hepatitid a v zobrazovacích metodách indicie pro nádorové onemocnění (spíše sekundárně) lokalizované v játrech. Jeho onkologická diagnóza byla histologicky verifikována až ve dnech, kdy jste u nás ukončovali třítýdenní kurz.

Nabízená kazuistika je sice ve vztahu k infekčním diagnózám zabíhavá, ale může být z mnoha důvodů poučná. Po jejím pročtení si uvědomíte podíl jednotlivých odborností a nezbytnost týmové spolupráce na péči o pacienta. Je zřejmý i nezastupitelný příspěvek různých pomocných vyšetření a zdravotnických a lékařských specializací. Nechť vám i tento smutný případ pomůže v orientaci v klinické medicíně. V tomto případě byl oním sjednocujícím ošetřujícím lékařem infektolog, ale mohl by to být klidně internista, hepatogastroenterolog, praktický lékař, onkolog nebo adiktolog.

Přeji úspěšné zvládnutí zkoušek čtvrtého ročníku.

Zpět
Archiv zpráv
Úvodní stránka

© 31. 5. 2021