Případ 20

Febrilní puchýřnatý exantém s postižením sliznic u 20-leté epileptičky

20-letá epileptička (s psychomotorickými záchvaty) byla přijata pro febrilní puchýřnatý až erozívní exantém s postižením sliznic

Anamnéza

RA: Děd - ulcus duodeni.
PA: Prodavačka.
EA: Ve styku s infekcí nebyla.
AA: Negativní.
OA: V 1 roce hnisavá meningitida, varicella (v 6 letech), od 16 let epilepsie - psychomotorické záchvaty, 4 roky brala Depakine Chrono (kys. valproová) 2 x 500 mg, pak i Rivotril (clonazepam) 0,5 mg 2 x 1/2 tabl, poslední záchvat před 2 měsíci, proto byl před 6 týdny přidán ve vzestupném dávkování Lamictal (lamotrigin).
ŠN: Alkohol nepije, nekouří.
GA: Menses od 13 let, prav., PM před týdnem.

NO: Před 4 dny byla u zubního lékaře, odpoledne měla oteklé dásně, pálení očí, následující den se objevil výsev drobných vesikul v dutině ústní, na rtech, ve kštici i po celém těle. Další den vyšetřena na kožním odd. a doporučena hospitalizace. Po přijetí byla febrilní s puchýřnatým exantémem, byla zahájena léčba Herpesinem (acyklovir) a Kefzolem (cefazolinem), byl podáván Dithiaden (bisulepin), v noci na dnešek měla pocit dušení, přivolaný ORL konziliář shledal prosáklou epiglotis, hlenovitou sekreci v pyriformních recesech, doporučil Hydrocortison 200 mg i.v. Ráno je pacientka při vědomí, klidná, dušnost neuvádí, má velké bolesti v ústech, špatně artikuluje, má pálení očí a genitálu při močení. Pro podezření z infekční etiologie exantému přeložena na JIP infekční kliniky.

Fyzikální nález

T 36,8°C, eutrofická, orientovaná, na kůži celého těla difúzně makulopapuly fialové barvy, na mnoha z nich vezikuly s čirým obsahem, různé velikosti, největší na hrudníku 4x4cm, praskají. Méně postiženy jsou DK, na dlaních a ploskách četné papuly. Poměrně těžké je postižení sliznic - spojivek, dutiny ústní a genitálu. Bez ikteru, bez krvácivých projevů, turgor normální. Periferie teplá, bez cyanozy. Hlava: inervace m.n. bez poruchy, oči - injekce tarzální i bulbární spojivky, serózní sekrece, skléry bílé, zornice izokorické, fotoreakce +, nos - sliznice zarudlá, uši bpn, dutina ústní - sliznice difúzně povleklá žlutobílým povlakem, prosáklá, enormně bolestivá. Krk: uzliny nezvětšené, št. žláza nehmatná, puls karotid ++, náplň žil nezvýšená. Akce pravidelná, dle monitoru sinusový rytmus, P 88´, 2 ozvy ohraničené, TK 100/55/72, dýchání - eupnoe bez stridoru, DF 14´, bilat. sklípkové, bez vedl. fen., SpO2 100%. Břicho měkké, prohmatné, nebolestivé, játra a slezina nezvětšené, tapot. bil. neg. Gen. žen., povleklé sliznice zevního genitálu. DK bez otoků bez varixů. Meningeální jevy: šíje volná, Lasegue negat., spine sign +/-, orient. neurologicky bez lateralizace. Periferní i.v. kanyla v PHK.


Obrázek se zvětší kliknutím

Kliknutím na obrázek ho zvětšíte


Základní laboratorní a pomocná vyšetření

KO: leuko 6,4, ery 4,3, Hb 124, htk 0,38, tr 92
Hemokoagulace: Quick-INR 1,25, aPTT R 1,0
Moč chem.: bílk. 2+, glukóza 0, keto 1+, krev 2+
Biochemie: G 5,3, Na 138, K 3,72, Cl 103, U 3,3, Kr 52, blr 5, AST 0,56, ALT 0,82, ALP 2,0, GMT 0,5, AMS 5,4
     - CB 58, alb. 30, CRP 288
     - Astrup: pH 7,43, BE 5,8, StB 29,6
ORL - nepřímá laryngoskopie: V dutině ústní enantém a slizniční eroze, prosáklá epiglotis, hrtanové nitro volné, hlasivky pohyblivé.
Oční konzilium: Na horním a dolním víčku vpravo puchýře, eroze po prasklém puchýřku na levém oku. Bilat. mírný edém a lehká hyperémie víček. Bilat. injekce s maximem na tarzálních spojivkách, sekrece ve spojivkovém vaku není. Rohovka makroskopicky intaktní, zornice na světlo reagují. Dopor. dosavadní terapii Dexamethazon gtts vzhledem k nemožnosti mikroskopické kontroly vysadit, dopor. výplachy obou očí fyziologickým roztokem 5x/d, Pamykon gtts a Framykoin ung 5x/d.

Váš názor

Určete diagnózu a navrhněte léčbu. Pak klikněte na pokračování.


Zpět na Kasuistiky infekčních nemocí
Úvodní stránka
 
© Hanuš Rozsypal, 30. 8. 2002